Pojęcie złomu odnosi się do elementów metalowych, które mogą zostać poddane recyklingowi. Gromadzenie nieużywanych elementów i ich sprzedaż jest bardzo ekologiczna i pozytywnie wpływa na stan środowiska naturalnego. Nie da się ukryć, że do niedawna zbieranie złomu kojarzyło się raczej nie najlepiej. Obowiązujący eko trend zmienił na szczęście postrzeganie tego zjawiska. 

Co warto oddać do skupu?

W Polsce działają punkty, które przyjmują każdy rodzaj złomu. Za najpopularniejsze materiały takie jak żeliwo czy aluminium płacą one od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za kilogram. Warto jednak wspomnieć, że tego rodzaju materiały są łatwo dostępne i regularne składowanie elementów, pozwala na zarobienie nawet 1000 zł. Lepiej opłacane są metale kolorowe takie jak: cyna, miedź, mosiądz i metale rzadkie: platyna, złoto, srebro. Punkty skupu chętnie odbierają również stal szybkotnącą i węglik spiekany. Takie materiały spotyka się w specjalistycznych narzędziach, branży samochodowej i lotniczej. Jednymi z lepiej płatnych materiałów są: cyna (85zł/kg) i nikiel (35zł/kg). Oczywiście najlepsze ceny dotyczą metali szlachetnych. Przykładowo, cena srebra powyżej 98% wynosi nawet 1600 zł za kilogram.

Segregacja przed oddaniem do skupu

Przygotowując odpady do sprzedaży najlepiej jest posegregować je według materiałów. W takim wypadku zostaną one szybko zważone i prawidłowo wycenione. Bardzo często odpady zmieszane sprzedawane są po cenie stali bez względu na to czy znajduje się w nich cenniejszy materiał.

Czego nie wolno oddawać do skupu?

W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży monet będących w obiegu, znaków drogowych, trakcji kolejowych i elementów torów. Nie można sprzedać tych elementów nawet z dokumentem potwierdzającym ich prawne nabycie.

Zbieranie złomu ma wiele zalet, przede wszystkim wpływa na poprawę stanu środowiska naturalnego i daje możliwość zarobku. Trzeba jedynie wykazać się zaangażowaniem w szukanie odpowiednich elementów i ich składowanie. Można zacząć od zbierania puszek i metalowych opakowań, których używamy codziennie w domu. Po pewnym czasie można zauważyć, że sprzęty gospodarstwa domowego zawierają wiele elementów przyjmowanych w skupach złomu. O wiele lepiej jest oddać złom do punktu, niż wyrzucić go na śmietnik.