Nierzadko sprzedawanie złomu kojarzy się negatywnie, ale jak się okazuje, regularne gromadzenie materiałów do sprzedaży pozwala znacznie podreperować budżet.

Czym jest złom?

Złomem nazywa się elementy metalowe, które można poddać recyklingowi. Oddawanie zużytych elementów wpływa pozytywnie na kondycję środowiska naturalnego. Pojęcie złomu obejmuje: odpady metalowe, karoserie samochodów, elementy konstrukcyjne budynków i metalowe odpady komunalne takie jak: puszki czy pojemniki.

Co warto oddać na złom?

Metale przeznaczone na złom dzieli się na złom ciężki i lekki. Złom ciężki to przede wszystkim grube rury, pręty zbrojeniowe i kształtowniki używane do budowy elementów architektonicznych. Do złomu lekkiego zalicza się elementy, których grubość nie przekracza 4 mm. Ten rodzaj metalu jest stopem żelaza, węgla, wolframu i molibdenu. Ze względu na swoją trwałość tego typu stal używa się do tworzenia wysokowydajnych narzędzi do obróbki skrawaniem. Złom stali szybkotnącej można sprzedać w bardzo dobrej cenie 9-12 zł/kg.

Innym rodzajem złomu są metale kolorowe, czyli takie, które nie posiadają w swoim składzie żelaza. Do najpopularniejszych metali kolorowych należy miedź. Można ją znaleźć w pralkach, kuchenkach, suszarkach, klimatyzatorach. Jest ona bardzo dobrym przewodnikiem prądu i ma wysoką odporność na korozję. Do metali kolorowych zalicza się również aluminium, mosiądz, ołów i brąz. Warto wspomnieć, że za najłatwiej dostępne metale np. aluminium skupy płacą od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za kilogram. Regularne gromadzenie tego materiału pozwala jednak na zbiór nawet tony aluminium i przychód około 1000 zł. Punkty skupu chętnie przyjmują również złom węglika. Sam węglik spiekany wykorzystywany jest do produkcji narzędzi i części maszyn specjalistycznych.

Ile można zarobić sprzedając złom?

Ceny w skupach złomu różnią się w zależności od materiału. Najdroższym surowcem jest cyna. Można na niej zarobić nawet 85 zł/kg. Dobrze płatny jest także nikiel – 35 zł/kg oraz żelazomolibden – do 30 zł/kg. Za kilogram brązu skupy płacą do 24 zł, a za kilogram miedzi – do 23 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie elementy metalowe można oddać do skupu. W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży monet będących w obiegu, znaków drogowych, trakcji kolejowych i torów.

Zbiórka nieużywanych elementów i poddawanie ich recyklingowi jest ekologiczne i dobre dla środowiska. Warto więc gromadzić cenne materiały, bo złom węglika czy złom stali szybkotnącej pozwala znacznie podreperować budżet.